Biegunka u dzieci – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Biegunka u dzieci to problem, który dotyka niemal każdego malca. To jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego wśród dzieci. Biegunka to nic innego jak wypróżnienia o nieprawidłowej konsystencji. Może ona być spowodowana wieloma czynnikami i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jakie są przyczyny biegunki u dzieci i jak sobie z nią radzić?
W tym artykule dowiesz się wszystkiego o biegunce u dzieci – od objawów i przyczyn po sposoby leczenia i profilaktykę. Przeczytaj, jakie kroki powinieneś podjąć, aby pomóc Twojemu dziecku w przypadku biegunek.
Przyczyny biegunek u dzieci
Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do biegunek u dzieci. Najczęstsze z nich to:
Infekcje pokarmowe
Infekcje pokarmowe to jedna z najczęstszych przyczyn biegunek u dzieci. Może to być spowodowane przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Objawy związane z infekcjami pokarmowymi zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. W przypadku cięższych objawów lekarz może zalecić antybiotykoterapię.
Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa występuje, gdy organizm dziecka nie jest w stanie strawić pewnych pokarmów. Zwykle objawia się to biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Najczęściej nietolerowane są produkty mleczne, produkty zbożowe, orzechy i niektóre owoce. Omawiając to z pediatrą, można dołażyć starań, by zminimalizować lub wykluczyć te produkty z diety dziecka.
Leki
Niektóre leki mogą powodować biegunkę u dzieci. Wśród nich warto wymienić antybiotyki, które zabijają bakterie, również te dobre, zamieszkujące jelita i pomagające strawnie. Lek powinien być dobierany przez lekarza.
Stres
Stres może prowadzić do biegunek u dzieci. Głównie z powodu zmiany rytmu życia, nowych sytuacji, np. porzucenie chociażby na jakiś czas opieki kogoś bliskiego dziecku, np. rodziców.
Zatruwanie pokarmowe
Zatruwanie pokarmowe to stan, który wynika z zjedzenia zanieczyszczonej żywności. Najczęściej powodują je bakterie, takie jak salmonella lub E. coli. Objawy związane z zatruciem pokarmowym zwykle ustępują po kilku dniach.
Choroby jelitowe i alergie pokarmowe
Choroby jelitowe i alergie pokarmowe to choroby, które mogą prowadzić do biegunek u dzieci. Najczęściej dochodzi do niej przy toczących się na tle zapalenia jelit, chorobach Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Tego typu choroby wymagają wizyty u specjalisty, lekarza gastroenterologa.
Objawy biegunek u dzieci
Objawy biegunek u dzieci to przede wszystkim:
Płynna lub rzadka konsystencja stolca
Biegunka trwająca dłużej niż jeden dzień
Wodniste stolce
Bóle brzucha
Wymioty
Utrata apetytu
Gorączka
W przypadku wystąpienia tych objawów, konieczna jest wizyta u lekarza. Pamiętaj, że szybkie postępowanie jest kluczowe w przypadku biegunek u dzieci.
Diagnozowanie biegunek u dzieci
Diagnoza biegunek u dzieci jest skomplikowana i może wymagać różnych badań, w tym badania kału i wymazu. Lekarz zazwyczaj rozpoznaje chorobę na podstawie objawów klinicznych i historii medycznej. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na moment wystąpienia biegunek, ich czas trwania, skład stolca – a to pomoże w końcowej diagnozie biegunek u dzieci.
Sposoby leczenia biegunek u dzieci
W większości przypadków biegunki u dzieci leczą się same. Jeśli dziecko jest odwodnione lub ma ciężkie objawy, może być konieczna hospitalizacja, aby przeprowadzić leczenie dożylnie.
Rodzice powinni zastosować kilka kroków w celu złagodzenia objawów:
Kontrola nawodnienia dziecka
Jako pierwsze zadanie – na wstępie biegunki u dziecka – trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Podawać pełną gamę płynów, w tym wodę i płyny zawierające elektrolity, aby zapobiec odwodnieniu. Ważne, by powtarzać próby picia co kilka minut. Można przykładowo dodatkowo namoczyć bułę, sucharki, jabłko czy gruszka lub dodać do tego dżem. Dostępne w aptekach proszki i płyny do uzupełnienia elektrolitów to pożądane rozwiązanie a uprzednio konsultacja z pediatrą.
Niemlecznie pokarmy
Dziecko powinno dostawać niemleczne pokarmy, aby uniknąć przedłużenia biegunek. Można podać ryż, kasze, pieczywo razowe, owoce i warzywa gotowane na parze. Warto unikać produktów, które mogą zaostrzyć objawy, takich jak tłuste, pikantne lub słodkie jedzenie.
Przepisane przez lekarza leki
Leki, przepisane przez lekarza, są skuteczne w zwalczaniu biegunek u dzieci. Są to głównie probiotyki, która uzupełnią braki bakterii w organizmie dziecka, suplementy mineralno-lecznicze i probiotyki. Lekarz, który zleci leczenie, ustawia dawkowanie leków i ich rodzaj – ważne, by przestrzegać zaleceń.
Chronienie przed zakażeniem się
Aby chronić dziecko przed biegunkami, zaleca się często mycie rąk, a także zachowanie higieny przy jedzeniu i korzystaniu z publicznych toalet. Warto również unikać kontaktu dziecka ze źródłami infekcji, takimi jak osoby chore na biegunkę. Przydatne są różnego rodzaju środki dezynfekcujące, a także wskazówki pediatry dotyczące profilaktyki.
Podsumowanie
Biegunka u dzieci jest chorobą, która może być skutecznie leczona. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka, a także podanie niemlecznego pokarmu. W przypadku cięższych objawów warto udać się z dzieckiem do lekarza i przepisać odpowiednie leki, które nie są dostępne bez recepty. Pamiętaj, że profilaktyka jest kluczowa w zapobieganiu biegunek u dzieci.
FAQ
Czym jest biegunka u dzieci?
Biegunka to choroba przewodu pokarmowego – nieregularny rytm wypróżnień i konsystencja stolca. U dzieci jest chorobą częstą, zwłaszcza w okresie letnim. Może mieć wiele przyczyn lub być objawem innej choroby.
Jakie są przyczyny biegunki u dzieci?
Przyczyn biegunki u dzieci jest wiele, wśród nich infekcje pokarmowe, nietolerancja pokarmowa, leki, stres, zatruwanie pokarmowe, choroby jelitowe i alergie pokarmowe.
Jak leczyć biegunki u dzieci?
W leczeniu biegunek u dzieci niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dziecko powinno otrzymywać niemleczne pożywienie i suplementy mineralno-lecznicze z farmacji. Leki przeciwbakteryjne i probiotyki uzupełnią brak odpowiednich bakterii w organizmie dziecka.
Jak zapobiegać biegunkom u dzieci?
Żeby zapobiegać biegunkom u dzieci, zaleca się częste mycie rąk i higienę w czasie jedzenia oraz korzystania z publicznych toalet. Warto unikać kontaktu z osobami, chorymi na biegunkę. Dziecko może być zaszczepione na rotawirusy.
Czy biegunka u dziecka może zagrażać jego życiu?
Tak, biegunka u dzieci może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Najważniejsze jest szybkie postępowanie i zastosowanie odpowiedniej terapii, aby uniknąć odwodnienia lub poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.